Filtry pevných částic nemá v Česku až milion aut

Podle ÚAMK jezdí v ČR až jeden milion aut s vymontovaným nebo poškozeným filtrem pevných částic. V důsledku toho se zvyšují emise zdraví škodlivých prachových částic a část veřejnosti a médií volá po omezení provozu dieselových vozidel. Problémem ale není dieselový motor sám o sobě, dnešní technologie dokáží spaliny z motoru velmi efektivně vyčistit. Problémem je špatný technický stav vozidla, motoru, katalyzátoru nebo právě jeho úmyslné vyřazení z provozu.

S trochou nadsázky řečeno – všichni ti borci, kteří se rozhodli katalyzátor vymontovat nebo jinak obejít, poškozují pověst motorové nafty, což může vést až k omezování jejího používání v některých lokalitách nebo u některých typů vozů.

Kancelář SČS se od roku 2014 pokoušela přimět státní správu k razantním krokům, které by úmyslné obcházení filtrů odhalovaly a sankcionovaly. Jednali jsme s Policí, Celní správou, Českou inspekcí životního prostředí i Ministerstvem životního prostředí.

Řešení přichází po dlouhé době až nyní, kdy by měly být pokutovány firmy, které filtry pevných částic vymontují bez náhrady. Otázkou je, jestli a kdy bude zavedeno kontrolní měření emisí při silničních kontrolách.

Link na dnešní zprávu ČTK zveřejněnou na idnes.cz zde

Informaci o pokutách za vymontování filtru pro servisy si můžete poslechnout v Českém rozhlase zde

Related Posts