Jak správně vykazovat spotřební daň z motorové nafty na dokladech po 1.1.2021?

(psáno 31.12.2020 17:30)

Spotřební daň v nové výší 9,95 Kč/litr začíná platit od 01.01.2021. O tom už není pochyb.

Jsou určité pochyby, jestli je zákon vůbec platný (s ohledem na královské šachy s „ne-vetem“ a „vyhníváním termínů“), ale k pravdě se doberou nejspíše až ústavní soudci a to nějakou dobu potrvá. Pokud si vůbec někdo postěžuje….

Pro provozovatele čerpacích stanic je důležité, jak upravenou spotřební daň vykazovat na dokladech.

Pozor, pokud jednoduše změníte nastavení v systému a začnete od silvestrovské půlnoci na dokladech uvádět daň ve výši 9,95 Kč/litr, je to špatně!

A jak tedy vykazovat daň správně?

V souladu s postojem celní správy jsou tyto možnosti:

Pokud vlastníte jednu čerpací stanici, udělejte si inventuru skladu (stejně jste si ji dělali ve vazbě na konec roku). Na prodejních dokladech pak uvádějte starou spotřební daň (10,95) až do okamžiku, kdy se zbavíte starých zásob. A teprve poté změňte v nastavení pokladního systému sazbu za novou (9,95). Není nezbytné nutit zákazníka, aby kvůli změně sazby ukončil tankování v polovině. Jestli dojde ke změně sazby o pár litrů dříve nebo později, není rozhodující. Rozhodující je princip „first in – first out“, tedy nejprve doprodat staré zásoby se starou sazbou a teprve poté začít prodávat nové zboží s novou sazbou. Ano, logicky to povede k situaci, kdy každá čerpací stanice bude měnit sazbu v jiný okamžik, rozdíly budou až v řádech dnů.

Pokud vlastníte více čerpacích stanic, můžete si situaci trochu ulehčit. Můžete všechny čerpací stanice považovat za jeden „virtuální sklad“. Pokud máte k dispozici online data ze všech čerpaček, můžete si hlídat okamžik, kdy jako firma (nikoli jednotlivé čerpačky) vyprodáte staré zásoby a pak změníte sazbu daně na všech svých pumpách najednou.

Podobnou možností, která se nabízí v případě, že nemáte k dispozici online data z pump (ale může být využita i bez této podmínky) je to, že zboží z „virtuálního skladu“ (tedy veškeré staré zásoby z celé vaší sítě) budete vyprodávat pouze na jedné, dvou (je to na vás) čerpacích stanicích. Znamená to, že na většině svých pump si můžete nastavit novou sazbu už k silvestrovské půlnoci a na té jedné nebo několika vybraných to bude až po vyprodání starých zásob (přesněji – v okamžiku, kdy na těchto vybraných pumpách prodáte množství, které bude odpovídat „starým zásobám“ v celé vaší síti)

Omlouváme se, že toto upřesnění poskytujeme až nyní. Základní informace jsme měli k dispozici již dříve (viz náš předchozí článek), ale k potvrzení došlo až dnes.

Related Posts